Tutkimus ja suojelu

BirdLife Suomen ja sen jäsenyhdistysten keskeinen tehtävä on lintujen ja luonnon monimuotoisuuden suojelu. Linnuston järjestelmällinen ja intensiivinen tutkimus- ja seuranta on tärkeää, jotta tietomme lintujen kannanvaihtelusta ja lintujen elinympäristöjen tilasta olisi luotettavaa ja ajantasaista. Tällöin tarvittavat suojelutoimetkin voidaan suunnitella ja kohdentaa mahdollisimman hyvin.

Suomessa linnuston tutkimus- ja seurantatyö on maailmanlaajuisesti tarkastellen korkeatasoista, Tämä perustuu pitkälti suuren joukon innokkaiden lintuharrastajien keräämiin aineistoihin. Näitä tuloksia hyödyntävät ammattimaiset asiantuntijat tutkimusraporteissaan.

Lajien suojelu – muuttuva ja uhanalaistuva lajistomme

Lajien suojelun pohjana on tieto lintulajin kannankehityksestä ja lajia uhkaavista tekijöistä. On erityisen tärkeätä seurata ja tutkia uhanalaisten ja harvalukuisten lajien tilaa ja toimia niiden suojelutilanteen parantamiseksi. Valitettavasti uhanalaiseksi on taantunut joka vuosi monia aikaisemmin elinvoimisia lajeja. Toisaalta joitakin uusia eteläisiä lajeja on ilmaston lämpenemisen seurauksena tullut osaksi vakituista pesimälinnustoamme. Ilmastonmuutos on aikaistanut lähimuuttajien muuttoa maahammme ja viivyttänyt myös muuttoa tai jopa lisännyt talvehtivien lajien joukkoa maassamme erityisesti etelärannikolla ja sen tuntumassa.

Suomen Lintuatlas 2022-2025 on lintuharrastajien ja tutkijoiden yhteinen ponnistus Suomen lintulajien ja pesimälajiston levinneisyyden kartoittamiseksi. Tulosten perusteella saadaan hyvä käsitys linnustomme nykytilasta ja muutoksesta ja kiitos siitä kuuluu kaikille lintuhavaintojen ilmoittajille! Alla tietoa Lintuatlaksesta.

Lintuatlas

Uhanalaiset lajit

Tietoa lintujen uhanalaisuudesta ja mm. listauksen uhanalaisista lintulajeista uhanalaisuusluokkien mukaan löydät täältä

Vuoden linnut

BirdLife Suomi valitsee lähes joka vuosi vuoden linnun. Vuoden linnut ovat yleensä vähentyneitä, harvalukuisia ja esiintymiseltään vajavaisesti tunnettuja lajeja. Vuoden linnusta kerätään havaintoja tehostetusti, ja vuoden tavoitteena voi olla esimerkiksi lajin pesimäkannan suuruuden selvittäminen.

Vuoden 2025 lintu on huuhkaja

Vuoden 2024 lintu oli selkälokki

Vuoden 2022 linnut olivat naurulokki ja pikkulokki.

Listaus vuoden linnuista!

Tutkimusta ja suojelua Lohjalla sekä Siuntiossa

Linnuston ja koko maapallon tila on kiihtyvässä muutosvaiheessa – kohti huonompaa tilaa. Syyllinen on Ihminen, joka romahduttaa maapallon elollisen luonnon elinvoimaisuutta, aiheuttaa kiihtyvään tahtiin lajikatoa ja samalla heikentää omaa elinmahdollisuuttaan. Ilmaston lämpeneminen aiheuttaa myös maapallonlaajuisia ongelmia koko maapallon eliöyhteisölle koituen lopulta ihmisen omaksi turmioksi, jollei estäviin toimin ryhdytä kuten tiedemiehet ja asiantuntijat ovat jo vuosikymmeniä esittäneet.

Toivottomuuteen ja pessimismiin ei ole syytä vaipua. Hakin toimialueella Lohjalla ja Siuntiolla suojeluaisoihin voi yksityisenä kuntalaisena ja yhdessä muiden kanssa vaikuttaa monin tavoin, vaikka esim. mielipidekirjoituksin ja omatoimisin retkin. Retkiin voi pyytää apua esim. Hakin oppailta.. Hakki järjestää monipuolisesti ja eri vuodenaikoina useita lintu- ja luontoretkiä, joissa lintujen suojeluasiat ovat aina läsnä kun maastossa retkeillään ja lintuja tarkkaillaan: tapahtuvathan retket lintujen omassa elinympäristössä, joista merkittävä osa on uhanalaisia kuten moni lintulajikin. Valtakunnallisiin tapahtumiin (Pihabongaus, Tornien taisto, Bongaa päivä pihalla, EuroBirdwatch muutonseuranta) on osallistunut joka vuosi innokas lintuharrastajien joukko. Seuraa viestitystämme kotissivuillamme. Retkistä ja tapahtumistamme pyrimme viestittämään myös mm. Hakin Facebook-sivuilla (https://www.facebook.com/hakkiry).

Mikäli haluat itsenäisesti syventyä aiheeseen enemmän, olen koonnut käyttöösi suojeluaiheisia internetlinkkejä, kaikkia muitakin hyödyllisiä linkkejä löytyy myös suoraan Hakin kotisivujen yläosan ”Linkkejä” otsikon alta.

Olen aivan varma, että hakkilaisilla on paljon huomioita ja ideoita linnuston suojelun ja luonnon monimuotoisuuden edistämiseksi omissa kunnissamme. Niitä kannattaa tuoda rohkeasti esille ja ryhtyä toimiin yhdessä – ihan oman itsemme ja lastemme vuoksi!

Pyrstötiainen Moision talviruokintapaikalla.
Kuva: Aki Mettinen 2024

Suojeluterveisin

Aki Mettinen, suojeluvastaava

3.4.2025 (päivitetty).